POŽIŪRIS, METODAI, PRIEMONĖS
Judėjimo sistemos sutrikimai ir stuburo, sąnarių, raumenų skausmas
- Trauma, perkrovimas, fizinis pasyvumas arba netaisyklingas fizinis aktyvumas gali sukelti kaklo, juosmens, peties, alkūnės, riešo, klubo, kelio ar čiurnos skausmą
- Skausmas slopina raumenis, dalyvaujančius tam tikro judesio atlikime
- Kiti raumenys turi daugiau dirbti tam, kad kompensuotų užslopintų raumenų funkciją
- Įvyksta Nervų-Raumenų-Sąnarių sistemos išsiderinimas ir raumenų disbalansas
Skausmo mažinimas
Skausmo mažinimas ir sutrikusio judesio atstatymas vykdomas, derinant pasyvius ir aktyvius gydymo metodus. Atliekant judesius neskausmingose padėtyse, palaipsniui aktyvinami gilieji raumenys. Eigoje krūvis didinamas iki individualios tolerancijos ribos, kol judesiai gali būti atliekami be skausmo, ir yra išlaikomas taisyklingas pratimo atlikimas. Mažėjant nusiskundimams, gerėja judesio atlikimas ir gebėjimas įtempti bei atpalaiduoti raumenis. Kuo geresnė judesio kokybė ir raumenų darbas - tuo mažiau skauda.
Funkcinė reabilitacija
Nusilpusios funkcijos atstatymas vyksta, susiejant lokalų, regioninį ir globalų judesių atlikimo būdus. Tai atliekama, keičiant aplinkos priemones - nuo treniruoklių izoliuotoms raumenų grupėms iki laisvo kybojimo sistemų raumenų grandinėms. Siekiama raumenų funkciją atstatyti ne tik probleminėje skausmo, traumos ar operacijos paveiktoje vietoje, bet ir mažinti bendrą kūno raumenų disbalansą. Būtent raumenų disbalansas gali būti nematoma ledkalnio dalis, kuri slepiasi po ilgalaikiu stuburo, sąnarių ir nervų skausmu.
Funkcinės reabilitacijos etape siekiame didinti individualų pajėgumą, atsižvelgiant į krūvio tolerancijos galimybes, taisyklingą judesių atlikimą ir skausmą. Atliekant specializuotus pratimus, krūvis dozuojamas, analizuojant skausmo jutimą. Skausmas neturi atsirasti ar tapti stipresnis, nei buvo juntamas prieš pradedant kineziterapiją.
Atsigavimo priemonės
Raumenų elektrinė stimuliacija atliekama moderniu šveicarų gamybos Compex aparatu, skiriama stipriai pertemptiems raumenims atpalaiduoti - kraujotakai pagerinti ir įtampai sumažinti. Kompleksinės raumenų atsigavimą skatinančios programos gali būti naudojamos tą pačią dieną po funkcinės reabilitacijos pratimų atlikimo. Pagal individualų poreikį galimos papildančios atsigavimą priemonės – volavimas, perkusinis masažas bei teipavimas.
Traumų prevencija
Įvykus pirmai traumai atsigavimo sėkmė priklauso nuo pačios traumos apimties, individualių organizmo savybių ir laiko. Tyrimai rodo, kad vienas didžiausių rizikos veiksnių patirti traumą - prieš tai buvusi trauma. Ši rizika galima tiek sportuojantiems sveikatinimo tikslu, tiek profesionaliems sportininkams.
Mūsų požiūris į traumų prevenciją grindžiamas išplėstiniu raumenų disbalanso testavimu laipsniškai didėjančio krūvio sąlygomis ir trauminės vietos funkcinio stabilumo įvertinimu. Nustačius silpnąsias raumenų grandines bei žinant nepakankamą funkcinį sąnario stabilumą, galima tiksliai ir individualizuotai, pagal kūno disbalansą ir/ ar sporto šakos specifiką, parinkti ir išmokinti prevencinių pratimų. Šie specializuoti pratimai gali būti atliekami prieš pradedant sportinę treniruotę kaip apšilimo dalis arba kaip fizinio parengimo programos sudėtinė dalis.
Pakartotinis judesių pajėgumo testavimas parodo, kaip sėkmingai įgyvendinama traumų prevencijos programa, ir ką reikia keisti tolimesniame etape.
Testavimas
Prevencinis testavimas ir treniravimas taikomas ilgalaikiams fizinės sveikatos ir stuburo reabilitacijos rezultatams išlaikyti.
Kas yra judesys? Tai netiesinė sąveika tarp organizmo, aplinkos ir užduoties. Norėdami standartizuoti testavimo metodikas, bet kartu atitikti įvairių pacientų asmeninius poreikius, naudojame norvegų, vokiečių ir amerikiečių patirtimi grįstas testavimo metodikas.
KLINIKINIS RAUMENŲ GRANDINIŲ testavimas / KRŪVIO TOLERANCIJOS įvertinimas
Neurac (neuroraumeninės aktyvacijos) gydymo metodas sukurtas Norvegijoje. Šiandien jis patvirtintas tarptautiniu mastu daugiau nei 40 pasaulio šalių. Neuroraumeninio pajėgumo testų metu ištiriamos kaklo, nugaros, peties, alkūnės, klubo, kelio problemos, nustatoma silpniausia raumenų grandis. Lygindami konkrečios skausmo vietos ir silpniausios raumenų grandies sąsajas, nustatome asmeninio raumenų disbalanso, susijusio su skausmo priežastimi, profilį.